zde se nacházíte:
Úvod > O nás > Blog > Přímý odkup, záloha anebo zprostředkování? Každý si najde to svoje!

Přímý odkup, záloha anebo zprostředkování? Každý si najde to svoje!

31.01.2020

Rozhovor pro RealCity - Na otázky odpovídá Miroslav Havelka,

majitel značky OMEGA REALITY.

V poslední době se s realitkami inzerujícími výkup nemovitostí takřka roztrhl pytel. Čím to je?Tento typ služby se v inzerci realitek objevuje již delší dobu. Historicky jsme byli mezi prvními, kteří v roce 2004 takzvaný výkup nemovitostí rozjeli a začali inzerovat. Musím přiznat, že jsme se inspirovali u největšího autobazaru, který tou dobou tuto službu propagoval snad v každém rádiu. Připadalo nám to jako dobrý nápad.

V dnešní době inzeruje přímý odkup každá druhá realitka, aniž by měla dostatečný kapitál na realizaci samotného obchodu. Většinou se nakonec snaží klienta přesvědčit na klasické zprostředkování.

Pokud se zájemce dostane k nám, bývá často překvapen, když dostane skutečnou nabídku na odkupní cenu podloženou zpracovanou analýzou.

 

Kdo je typickým zájemce o přímý odkup?Situace se stále mění, vývoj je poměrně dynamický. Ještě před několika lety tento typ služeb vyhledávali zadlužení klienti. Poslední dobou to bývají lidé, kteří nechtějí absolvovat prohlídky se zájemci, vyjednávat o ceně a čekat až si kupující vyřídí úvěr. Pro ně bývá výhodou skutečnost, že již od samého začátku obchodu znají svého kupujícího, kterým je naše firma. V některých případech klientům doporučuji zprostředkování a získání vyšší prodejní ceny, ale oni preferují tu svoji jistotu a hlavně klid. Pro řadu lidí je stresující již jen představa, že jim po nemovitosti chodí zájemci o koupi a kladou zvídavé dotazy. Další skupina klientů jsou ti, kteří urychleně potřebují hotovost na koupi jiné nemovitosti a nemají čas čekat až se vyřídí potřebné formality. Pro nás je však důležité, že při tak delikátních obchodech, jakými bezesporu přímé odkupy jsou, jsou naši klienti šťastní a spokojení.
Pojďme od přímého odkupu k výplatě zálohy. Co si máme pod tímto pojmem představit?

Nejedná se o nic složitého. Představte si prodávajícího, který chce získat z prodeje své nemovitosti co nejvyšší cenu, ale potřebuje část kupní ceny předem. Pro toho je určena právě tato služba. Obvyklá výše zálohy bývá dvě stě tisíc korun, ale výjimkou nebylo ani několik miliónů. Klient získá tyto peníze před samotným prodejem nemovitosti. Tím uspokojíme jeho potřebu získat rychle hotovost a nemovitost pak nabízíme standardně ve formě výhradního zastoupení na trhu. Výhodou je, že na samotnou realizaci prodeje získáváme více času, což se v praxi rovná většímu množství potencionálních zájemců a tím pádem i vyšší prodejní ceně.

 

Kdy se poskytnutá záloha vrací?Většinou se poskytnuté finanční prostředky vrací z prodejní ceny, která bývá složena v úschově notáře či advokáta. Nedaří-li se ve sjednaném termínu prodej uskutečnit, tak se s klientem snažíme dohodnout na prodloužení smlouvy o zprostředkování a tím pádem i lhůty pro vrácení.
Jaký se platí poplatek za poskytnutou zálohu?

Každý případ posuzujeme individuálně a poplatek stanovujeme dle atraktivnosti daného případu. Nepředstavujte si žádné závratné sumy, vnímáme požadavky a potřeby klientů. Naší motivací je získat nemovitost do nabídky, realizovat prodej a získat provizi. Zájemcům zasíláme nabídku včetně smluvní dokumentace vždy předem.

 

A co klasické zprostředkování, není v dnešní době na ústupu?Myslím si, že nikoliv. Jen se trochu změnilo uvažování klientů. Dlouhodobě sledují naší práci a když se rozhodnou realizovat prodej či pronájem své nemovitosti, tak mají jasno koho vybrat. Výrazně ubylo případů, kdy se při první schůzce potkáme na dané nemovitosti s více realitkami.

Máme také štěstí, že velkou skupinou klientů tvoří lidé, kteří s námi již v minulosti nějaký obchod realizovali, byli spokojení a vrací se znovu do naší kanceláře.

Roste i počet těch, kteří si nás vyhledají na základě doporučení svých známých.

Pro nás je to obrovský závazek a jsme za to šťastní.

www.mirekhavelka.cz

Exact Swiss rolex replica With Swiss Clone Movemen.