zde se nacházíte:
Úvod > O nás > Blog > Budoucnost v realitách? Přímý odkup, výplata zálohy a exkluzivita.

Budoucnost v realitách? Přímý odkup, výplata zálohy a exkluzivita.

07.12.2019

Rozhovor pro časopis Real City 12/2019

Na otázky odpovídá Miroslav Havelka,

majitel značky OMEGA REALITY.

Budoucnost v realitách?
Přímý odkup, výplata zálohy a exkluzivita.

Na otázky odpovídá Miroslav Havelka,
majitel značky OMEGA REALITY.


V minulém rozhovoru jsme rozebírali služby realitních kanceláří. Říkal jste, že na vzestupu je zejména přímý odkup. Platí to stále?Pozoruji, že tento trend i nadále trvá. Mám dojem, že lidé jsou víceméně unaveni situací, která panuje na realitním trhu. Často jsou oslovování realitkami, které jim nabízí téměř nemožné a výsledek, tedy realizace obchodu se často ne a ne dostavit. To platí zejména ze strany vlastníků nemovitostí. Ono, když vám makléř naslibuje prodej nemovitosti a ten se nedostavuje, tak to je vcelku pochopitelné. Prodávající, a hlavně pak ti, kteří potřebují rychleji realizovat prodej začnou hledat jiné alternativy a jednou z nich bývá i přímý odkup, anebo výplata zálohy.

 

Můžete prozradit jaké odkupy nemovitostí jste v poslední době realizovali?


 
Nákupů nemovitostí je celá řada. Je potřeba si uvědomit, že nemovitosti kupujeme i od realitních kanceláří, anebo v exekutorských dražbách. Pokud se však bavíme o přímém odkupu od klientů, kteří naši společnost oslovili, tak mi utkvěl v paměti odkup bytu na Karlově náměstí v Praze. Nejčerstvější je pak odkup velkometrážního bytu vedle Paláce Lucerna ve Štěpánské ulici.


To zní zajímavě. Byty na nejlepších adresách v Praze. Můžete být trochu konkrétnější?V prvním případě nás oslovil klient, kterému byl v rámci privatizace nabídnut byt ke koupi, ale neměl dostatek vlastních finančních prostředků. My jsme mu poskytli téměř pět miliónů korun na samotnou privatizaci. Úskalí bylo však v tom, že nejprve musel peníze uhradit na účet obce a teprve poté mohla být podána uzavřená kupní smlouva mezi ním a prodávajícím subjektem na katastr. Poté co se stal majitelem na nás nemovitost převedl a my mu uhradili doplatek sjednané kupní ceny. Přiznám, že se jednalo o trochu riskantnější obchod, ale přistoupili jsme k němu díky vysoké míře důvěryhodnosti na straně klienta. Byt jsme následně zrekonstruovali a nyní je využíván ke krátkodobým pronájmům. Současně ale byt nabízíme i na trhu k prodeji jako zajímavou investiční příležitost.

A druhý případ, byt u Paláce Lucerna?


 
Zde mohu být i konkrétnější. Jednalo se o byt ve Štěpánské ulici. Nádherný prostorný třípokojový byt v domě z 19. století. Bezmála 140 m2. V tomto případě se klient dostal do svízelné situace, kdy si půjčil od soukromého subjektu finanční prostředky a dostal se do prodlení s jejich vrácením. Vztahy mezi klientem a jeho věřitelem byly velmi vypjaté a bylo téměř nemožné, aby se mezi sebou rozumně domluvili. V tento okamžik jsme do obchodu vstoupili my jako prostředník, dohodli podmínky úhrady dluhu a ten následně uhradili. Nyní je byt připravován k prodeji, přičemž ho v nejbližší době zařadíme do nabídky.

V jedné z předchozích odpovědí jste zmínil i nákup nemovitostí od realitek. To je dost neobvyklé.Ano, v tom s Vámi souhlasím. Ale nejedná se o nic nestandartního. Na trhu si vyhledáme vhodné příležitosti, a pokud je nabídka zajímavá tak oslovíme daného zprostředkovatele se žádostí o prohlídku. Když se nám nemovitost zamlouvá, tak ji koupíme jako kterýkoliv jiný klient. S provizí pro realitku nemáme samozřejmě žádný problém a rádi za dobrou práci zaplatíme.

A co dražby? Zaslechl jsem, že se jedná o těžkou disciplínu.Tak to Vám mohu potvrdit. Dražby dělám už několik let a vydražit zajímavou nemovitost je čím dál tím obtížnější. Téměř každá druhá dražba bývá odročena. Pokud již na samotnou dražbu dojde, tak vzhledem k velkému množství zájemců bývá konečná cena mnohdy nezajímavá.


Troufnete si odhadnout vývoj na trhu realitních kanceláří?Těžko odhadovat. Osobně si myslím, že bude pokračovat ústup klasického zprostředkování. Klienti budou požadovat vyšší míru specializace a odbornosti. Tím snad nemám ani na mysli různá školení či certifikace, ale dlouhodobou a poctivou realitní dřinu. Domnívám se, že k dobrým obchodům žádná zkratka nevede.


Myslíte si, že klasickému zprostředkování odzvonilo?To snad asi úplně ne. Nicméně bychom se měli čím dál tím méně potkávat s obchody, kdy realitka nabízí zakázku bezesmluvně. Dokonce bych očekával, že většina obchodů bude probíhat takzvaně exkluzivně, tedy že zakázku bude zajišťovat pouze jeden zprostředkovatel.

www.mirekhavelka.cz

Exact Swiss rolex replica With Swiss Clone Movemen.