zde se nacházíte:
Úvod > O nás > Aktuality > Záloha předem? (Rozhovor časopis Real City)

Záloha předem? (Rozhovor časopis Real City)

15.09.2014

Záloha předem? To se musí umět.

OMEGA REALITY je pro své klienty silným, stabilním a spolehlivým partnerem. V posledních letech patří mezi „tahouny“ v segmentu finančních služeb, a to zejména pak výplaty zálohy před zahájením samotného prodeje nemovitosti, oddlužení a přímého odkupu. Pojďme se o těchto variantách dozvědět více, dnes s ředitelkou společ­nosti OMEGA REALITY, paní Kateřinou Novou.

V čem je podstata okamžité výplaty finanční zálohy?


Naše společnost jako jedna z mála na pražském realitním trhu nabízí okamžitou výplatu zálohy do výše 1.000.000,-Kč. V určitých případech posunujeme tuto hranici i výše. Princip výplaty zálohy je relativně jednoduchý. Vyžaduje však obchodníka, který má dlouhodobé zkušenosti na realitním trhu. Pokud mluvíme o dlouhodobých zkušenostech, tak nemám na mysli rok či dva, ale deset a více let. U nás ve firmě mám tento typ obchodů na starosti já osobně a jednatel společnosti. Leckdy proti nám stojí nabídky jiných firem, nicméně často pomalý a nekompetentní přístup konkurence nám hraje do karet. Naší výhodou je pružnost rozhodování, kdy často v jeden den přijmeme nabídku a druhý či třetí den uzavíráme obchod.

Kdy dochází k výplatě peněz?


Podstatná část konkurence sice nabízí výplatu zálohy a dokonce tuto službu i masivně inzeruje. Ve skutečnosti však vyplácí zálohu či provádí oddlužení až poté co dojde k vyhledání zájemce o koupi. Na rozdíl od nich my vyplácíme peníze ihned po podpisu smluvní dokumentace s prodávajícím. Když přijdete s požadavkem na výplatu v pondělí, tak pokud všechno klapne, můžete mít peníze již v úterý. Obdobné je to i s oddlužením – za klienta necháme věřitele vyčíslit dluhy, projednáme s nimi způsob jejich úhrady a následně poté v plné výši uhradíme. Ne vždy se jedná o jednoduchý postup. Náš poslední obchodní případ znamenal komunikaci s jedenácti různými exekutory a úhradu jejich pohledávek v jeden okamžik. Synchronizovat jednotlivé kroky a zabezpečit zdárný průběh celé transakce je úkol pro skutečného profesionála.

Má prodávající šanci na zálohu, pokud je jeho nemovitost zatížena exekucí či jinými právními problémy?


Jak jsem již naznačila v přechozí odpovědi, tak nemovitosti mohou být zatíženy exekucí, či je jejich stav právně omezen. V tomto případě uhradíme za klienta jeho závazky až do výše hodnoty nemovitosti. Disponujeme vlastním právním oddělením a je pro nás velmi snadné i z důvodu kontaktů s přílušnými exekutory klienta oddlužit. Často za klienty převezmeme i úhradu splátek půjčky či hypotéčního úvěru, na které momentálně nemají zdroje. Možností je mnoho a vše je řešitelné, pokud závazky nepřesáhnou hodnotu nemovitosti ve vlastnictví klienta. Nabízíme i již zmíněnou variantu okamžitého výkupu, která je rychlejší a zajímavá v tom, že naše společnost nabídne nejvyšší možnou cenu. Okamžité výkupy i zálohy financujeme z vlastního kapitálu, klientovi zpracujeme nezávaznou nabídku předem a až poté, co dojde k odsouhlasení všech podmínek, přistoupíme k podpisu příslušných smluv.

Jaký je typický obchodní případ?


Velmi často se na nás obrací klienti, kteří nezvládají platit „nabrané“ spotřebitelské úvěry. Když přijdou včas, tak akorát převezmeme splácení úvěrů po dobu prodeje nemovitosti. Z utržených peněz nám vrátí poskytnutou zálohu a úvěr buď jednorázově splatí, nebo dále pokračují v měsíčních platbách jeho poskytovateli. Poměrně často však nechají dojít situaci až ke zmíněným exekucím. Nevydrží však tlak ze strany věřitelů či hrozbu prodeje nemovitosti v dražbě. V několika případech jsme dokonce hradili jejich závazky den před konáním nedobrovolné dražby. Obecně tedy platí, že je lepší nepříjemnou situace začít řešit dříve než problém odkládat.

Jaká je situace na poli výkupů?


Řekla bych to lakonicky: všichni tuto službu inzerují, málokdo pak ve skutečnosti realizuje. U bytů v družstevním vlastnictví je nepříjemné omezení většiny družstev, kdy se členem může stát pouze fyzická osoba – tedy nikoliv firma. U osobního vlastnictví je problematické dvojí zdanění, kdy nejprve daň z nabytí nemovitých věcí (dříve daň z převodu nemovitosti) uhradí prodávající od kterého provádíme odkup  a při dalším prodeji pak my jakožto prodávající. Obrazně řečeno to zvyšuje náklady o 8%.

Jaký doporučujete zájemcům o výplatu zálohy postup?


Ať řešení svého problému neodkládají. Leckdy se dají ušetřit i desetitisíce korun při včasném jednání. V případě zájmu o některou z našich služeb doporučuji sjednání nezávazné schůzky. Každému individuálně zpracujeme nabídku dle jeho momentálních možností a situace.

Máme velmi dobré reference, doporučuji jejich shlédnutí na našem webu.