zde se nacházíte:
Úvod > O nás > Aktuality > Exekuce na družstevní podíl? Ano, i to je možné.

Exekuce na družstevní podíl? Ano, i to je možné.

26.11.2014

Poslední dobou začínají exekutoři využívat možnosti postihnout exekučním příkazem členská práva a povinnost člena bytového družstva. Není to sice tak jednoduché jako „zabavit“ vlastnický podíl na nemovitosti díky veřejně přístupné evidenci nemovitostí, ale lze tak přesto učinit.

Družstevní podíly nejsou nikde centrálně evidovány, ale exekutorům obvykle postačuje prostřednictvím náhledu do katastru nemovitostí zjistit kdo je vlastníkem budovy, ve které má dlužník trvalé bydliště. Je-li to družstvo, pak bývá osud dlužníka zpečetěn. Exekuce družstevního podílu je v zásadě neodvratná.

V současnosti řešíme několik případů, které zapadají do výše uvedeného popisu. Jak v této situace postupovat? Doporučení zní jednoznačně – neodkládat problém a exekuci začít urychleně řešit.

Poměrně zásadním negativem tohoto druhu exekuce totiž je, že dle ustanovení § 610 zákona o obchodních korporacích a družstvech dochází nabytím právní moci exekučního příkazu k postižení členských práv a povinností k zániku členství v družstvu. Bývalému členu družstva je pak vyplacen pouze vypořádací podíl, a to na účet exekutora.

Povinnému nezbývá nic jiného, než z vlastních či cizích zdrojů exekuci včetně příslušenství rychle uhradit, čímž dojde k zastavení výkonu rozhodnutí (ukončení exekuce). Po nabytí právní moci pak dojde k obnovení členství v družstvu.

V rámci naší mnohaleté praxe se problematikou a tématem exekucí intenzivně zabýváme. Klientovi bezplatně zpracujeme analýzu situace, poskytneme právní poradenství, ale zajistíme klientovi i finanční prostředky na úhradu exekuce či ostatních závazků.