zde se nacházíte:
Úvod > O nás > Aktuality > Největší RK? Neexistuje.

Největší RK? Neexistuje.

17.05.2017

V posledních několika letech se v médiích poměrně často objevují opakovaná vyjádření zástupců realitních kanceláří, že právě ta jejich je největší a nejlepší. Téměř zlidovělo slovní spojení „největší hráč na trhu“. Pokud bychom přijali tento fakt, tak největších realitek musí být minimálně dvě desítky.

Otázkou tedy je, zda se nejedná spíše o marketingový tahák na případné frenčizanty či uchazeče o pozici makléře než o skutečnost. Pamětníci si zajisté vzpomenou na obdobná vyjádření zástupců některých společností z období realitního boomu. Leckdy tyto firmy za sebou nechaly zástupy nespokojených klientů a věřitelů. Změřit velikost realitní kanceláře je zkrátka a dobře problematické. Zauvažujme však nad některými možnostmi:

Je měřítkem počet zakázek? Těžko. Pokud bychom chtěli, tak při množství nabídnutých nemovitostí k prodeji v průměrném počtu 100 kusů měsíčně by naše firma mohla patřit mezi ty největší minimálně v rámci hlavního města. Po přísné selekci však do inzerce vyšleme zhruba 5% přijatých zakázek.

Může být měřítkem počet makléřů? Sotva. Řada firem vykazuje na svých webech pomalu i příbuzné svých obchodníků či fiktivní osoby jen aby působily jako obří. O jejich činnosti a kvalitě si nemusíme dělat iluze. Leckdy žasneme, kdo všechno snese označení realitní makléř.

Počet poboček? Neexistuje definice co si pod tímto pojmem představit. Je to kancelář na náměstí nebo pronajatá jednací místnost s příležitostným obchodníkem? Může se jednat o pobočku vlastní nebo frenčízovou. U těch druhých je určitá míra rizika „převlečení“ do barev konkurence v rámci času.

Velikost inzerce? Může ledacos napovědět o finanční síle firmy. Měřitelnost však komplikuje značné množství reklamních plachet instalovaných načerno a bannery umístěné bezplatně na prodávané nemovitosti. Tudíž i firmy, které disponují malým rozpočtem na inzerci, mohou působit jako velké.

Zkrátka a dobře velikost realitní kanceláře lze měřit víceméně subjektivně. Každá je největší v něčem jiném.